Güvenli Alışveriş İpuçları

 

1-Ücret ödeme ve ürünün takas sürecini tamamlamak için halka açık bir yer seçerek görüşmeyi yüz yüze gerçekleştirmeni öneriyoruz. Örneğin: Kafe, market, alışveriş merkezi vb. Yüz yüze işlem yapamayan veya reddeden, nakit ödeme yerine havale veya farklı ödeme yolları konusunda ısrar eden kullanıcılara çok dikkat et. Şahsen tanışmadığın birine asla ödeme gönderme ve bir şeyi görmeden asla satın alma.

2-Alım satım konularında, bazen alıcı veya satıcıyla ev ortamında görüşmen gerekebilir. Bu tarz durumlarda yanında mutlaka başka birilerinin de olmasını öneriyoruz.

3-Banka çeklerini kabul etme. Başka kullanıcılara Western Union, EFT ve havale gönderme. Kredi kartı ve bankamatik kartı ile ödeme kesinlikle yapma.

4-Olağan dışı öneri veya istekte bulunan kullanıcılara dikkat et. Örn: Ürünün fiyatının üstünde bir çek göndereceğini vaat eden bir kullanıcı gibi (bu bir çok sitede yaygın olarak tespit edilmiş dolandırıcılık örneğidir).

5-ehallmall.com'da milyonlarca cazip fırsat bulunmaktadır, ancak gerçek dışı fiyatlı, fotoğrafları katalogtan alınmış gibi duran veya kullanıcı tarafından çekilmediği belli olan ürünlere ve spam gibi gözüken açıklamalara sahip ürünlere dikkat et. Bir ürün gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir.

6-Bir alışverişi tamamlamanın en iyi yolu ürün teslimini ve ödemeyi aynı zamanda gerçekleştirmektir. Dolandırıcılıktan korunmak için havale veya kredi kartı yoluyla önceden ödeme yapmayı hiçbir zaman kabul etmemelisin.

7-Olağan dışı isteklerde bulunan veya spam gibi gözüken mesajlar gönderen kişilere güvenmemelisin.

8-Almak veya satmak için sakın şahsi finansal bilgilerini verme. Şahsi bilgilerini verdiğinde o an ticaret yapamamış olabilirsin ama karşıdaki bu bilgileri başkasına verip senin güvenini kazanarak dolandırabilir.

9-Banka çeklerini ve havaleleri kabul etme. Bu yöntemler dolandırıcılığa son derece açıktır.

10-Eğer kullanıcının dürüstlüğü hakkında şüphen olursa, dolandırıcı veya spam içerik yayınlayan birisi olduğunu düşünüyorsan başka bir satıcı/alıcı bulmalısın. ehallmall.com'da  başka kullanıcı var!

11-Her zaman satıcının profil sayfasını kontrol et. (aynı şey potansiyel alıcılar için de geçerli).

12-Ürünün durumu ile ilgili bilgi, fiyat ve ödeme yönteminin görüşme öncesinde kesin kararlaştırılmış olduğuna emin ol. Eğer kullanıcı, ürün hakkındaki basit soruları yanıtlamakta zorlanıyorsa, başka bir satıcı veya alıcı bul.

13-Ödemeyi gerçekleştirmeden önce ürünü incele ve her şeyinin, satıcının tanımı ile uyumlu olup olmadığını kontrol et

  • Bir ürünü satın almadan önce mutlaka denemeden geçir, özellikle elektronik, araba, bisiklet ve bunun gibi ürünler.
    • Not: Araç satın alırken, aracın sicilini sorgula, herhangi bir kazası veya çalıntı durumu olup olmadığını mutlaka araştır. Ama aynı zamanda kullanıcılarımızdan uygunsuz içerik yayınlayan ve uygunsuz davranışta bulunan kişileri bize şikayet ederek bildirmelerini rica ediyoruz. ehallmall.com'da başka bir alıcı veya satıcının kullanıcıları rahatsız ettiğine veya dolandırdığına inanıyorsan, konuyu inceleyip kullanıcıyı engellemeye kadar gidebilecek gerekli işlemi yapabilmemiz için lütfen bu kullanıcıyı bize bildir. Amacımız ehallmall.com'u dolandırıcı ve spam içerik yayınlayan kişilerden uzak tutup %100 güvenli hale getirmektir. Eğer bir kullanıcı tarafından dolandırıldıysan veya şahsi güvenliğinle ilgili bir tehdit aldıysan, hemen yerel emniyet müdürlüğünle irtibata geç